לכבוד
נתי כהן
מנכ"ל משרד התקשורת

בנושא: הזמת שמועות

אני חוקרת את הקרינה הלא מייננת שנים רבות. לפני 16 שנים פרסמתי ספר בנושא, המבוסס על 900 מקורות. ברצוני להתייחס למכתב שהפצת לאחרונה בנושא הזמת שמועות.
משרד התקשורת לא מסביר לציבור מדוע מתקיימת כעת פריסה מאסיבית של מתקנים בזמן הסגר ומהם המתקנים הללו. מקיפים את הבתים בתשתית של תאורת לד, אנטנות סלולריות, מצלמות וציוד שישמש למעקב. הדובר שלכם אמר שעובדי התקשורת (זה כולל מתקיני אנטנות) מוחרגים מהסגר התעסוקתי. כלומר, מקדמים פריסה מואצת. ראש הממשלה מדגיש בתדרוך לקורונה שהבריאות מעל לכל אבל אצלכם מקדמים טכנולוגיה שסווגה על ידי ארגון הבריאות העולמי כ"מסרטן אפשרי בבני אדם" אז הבריאות מתבטלת. כיצד זה מסתדר עם עקרון הזהירות שציינת במכתבך?
אתה מציין מושגים יחסיים כמו "הפחתה", "חשיפה שוויונית הרבה יותר" לקרינה, "מזעור" ככל שניתן של החשיפה, "ספי חשיפה מחמירים יותר" והספקים. כל המושגים הללו לא נותנים מידע קונקרטי על רמות קרינה אליהן הציבור ייחשף, שניתן להשוות עם תוצאות של מחקרים, כדי לטעון לבטיחות. במחקרים על השפעות קרינת תדרי רדיו\מיקרוגל, מוצגות השפעות ביולוגיות בהתאם לרמות החשיפה לקרינה. לא באופן יחסי. מצורפת טבלה שמאגדת תוצאות של מחקרים שבדקו השפעות ביולוגיות ברמות קרינה שונות. אלה נתונים קונקרטיים, מספריים, שמראים באילו רמות חשיפה היו השפעות ביולוגיות.
https://bioinitiative.org/…/BioInitiativeReport-RF-Color-Ch…

כתבת "השימוש בטכנולוגיית דור 5 צפוי להביא להפחתת החשיפה לקרינה, כיוון שהטכנולוגיה הזו יעילה יותר מהדורות הקודמים בשימוש של הספקי השידור". אבל הדור החמישי לא בא במקום הדורות הקודמים, הוא בא בנוסף. המדענים מסבירים שבעקבות החשיפה לקרינה של הדור החמישי תהיה עלייה מאסיבית בקרינה מפני ש"טכנולוגיית הדור החמישי היא אפקטיבית רק למרחק קצר (חומר מוצק מפריע לשידור). לכן יידרשו אנטנות רבות חדשות ויישום מלא יביא לאנטנות בכל 10-12 בתים באיזורים עירוניים. באופן מאסיבי מעלים חשיפה בכפייה כי אף אחד לא יוכל להמנע מחשיפה. יהיה מספר מוגבר של משדרי דור 5 (אפילו בתוך בתים, חנויות ובתי חולים). לפי ההערכות 10-20 מיליארד חיבורים (למקררים, מכונות כביסה, מצלמות מעקב, מכוניות ואוטובוסים ללא נהג וכו') שהם חלק מהאינטרנט של הדברים. כל אלה ביחד יגרמו לעלייה משמעותית בחשיפה הכוללת ארוכת טווח לקרינת תדרי רדיו לכל האזרחים". זה לא מתיישב עם דבריך שרמת הקרינה צפויה לרדת. לכן יותר אנטנות זה לא פחות קרינה כפי שכולם מדקלמים. יותר אנטנות זה יותר קרינה, כי החשיפה הסביבתית גדלה.

בתשובה קודמת לפניות, משרד התקשורת ענה ש"רוב האוכלוסייה צפויה להיות חשופה לקרינה ממוצעת של עד כ- 5 מיקרו וואט לסנטימטר מרובע"
רמה של 5 מיקרו-וואט לסמ"ר (לא בממוצע), זו הרמה שבה מצא מחקר של מכון ויצמן יצירת רדיקלים חופשיים. רדיקלים חופשיים הוא גורם מסרטן וגורם למחלות ניווניות.
Mechanism of short-term ERK activation by electromagnetic fields at mobile phone frequencies Joseph FRIEDMAN, Sarah KRAUS, Yirmi HAUPTMAN, Yoni SCHIFF and Rony SEGER Biochem. J. (2007) 405, 559–568

"ממוצע" אומר שהחשיפה בפועל תהיה מעל 5 מיקרו-וואט לסמ"ר. השגרירות האמריקאית במוסקווה הוקרנה ברמה של 5- 18 מיקרו-וואט לסמ"ר ונמצאו שינויים בכרומוזומים, שינויים בדם, השפעות על מערכת הרבייה ועלייה במקרי סרטן.
Goldsmith J. Epidemiologic evidence of RF Radiation (Microwave) effects on health in military, broadcasting and occupational studies. Int J Occup Environ Health 1995;1:47-57

מעניין לציין שגם במסמך ההצדקה של המשרד להגנת הסביבה ב- 2011 על הדור הרביעי, נכתב שצפויה אותה רמת קרינה בדור הרביעי כמו התשובה ממשרד התקשורת לגבי הדור החמישי: "החשיפה שמקורה באתרים חיצוניים ופנימיים תהיה שוויונית הרבה יותר, כך שרוב האוכלוסיה צפויה להיות חשופה לקרינה ממוצעת של כ-5 מיקרו-וואט לסנטימטר מרובע". כמו כן נכתב במסמך על הדור הרביעי ש"פי 300 יותר קרינה סלולרית תשודר לסביבה" (10 לדצמבר 2011).
כתבת: "כניסת טכנולוגיית דור 5 ופרישתה המלאה בעתיד תאפשר חשיפה שוויונית הרבה יותר לקרינה בשל הדרישה לפרישה צפופה יותר של מוקדי שידור". טענתך לחשיפה "שוויונית יותר" של כלל האוכלוסיה, לקרינת תדרי רדיו שסווגה כ"מסרטן אפשרי בבני אדם" באותו סיווג כמו DDT ועופרת – מטעה. לא מדובר בשוויון הכנסה, חלוקת מזון או זכויות אחרות. אלא מדובר בגורם סיכון שהסיווג שלו צפוי להחמיר לאור המחקרים החדשים של התוכנית הלאומית לטוקסיקולוגיה ומוסד רמציני, שמצאו גידולים ממאירים בלב של בעלי חיים ונזקים נוספים. לכן ארגון הבריאות העולמי יסווג מחדש את קרינת תדרי הרדיו לדרגת סיכון גבוהה יותר בין השנים 2022- 2024, לאחר שתסיימו לפרוס את הטכנולוגיה על הציבור.
המדענים הזהירו מהתדרים הגבוהים שמעורבים בדור החמישי. עד היום התדר הכי גבוה בחשיפת הציבור היה 5 ג'יגה הרץ של הווייפיי, ועם הגלים המילימטריים מדובר בתדרים הרבה יותר גבוהים, של עשרות ג'יגה הרץ. ברחובות קיים שימוש בתדרים של 70 ג'יגה, בירושלים (חברת SMBIT) ובאור יהודה פרסו גלים מילימטריים. אבל מדוע פורסים בבתי ספר גלים מילימטריים?
עולם מלא קרינה בכל פינה, מעקב ומצלמות. האם ילדים רכים זקוקים לתדרי נשק של גלים מילימטריים בבתי הספר? מה המטרה הפדגוגית של פריסה כזו?
התדרים הגבוהים של הגלים המילימטריים שימשו עד היום כנשק צבאי, בשם Active Denial System וזה מה שאישרתם לפריסה בבתי ספר באור יהודה וירושלים, ומכך מתריעים המדענים בעצומת המדענים לאו"ם על הדור החמישי.
לקרינה מלבד יכולת טכנולוגית יש אספקט בריאותי. בכל התגובות של משרד התקשורת, לא מוזכר משרד הבריאות. רק המשרד להגנת הסביבה – שיש לו מומחיות פיסיקלית לא בריאותית. הצוות של שר התקשורת כתב לפני מספר ימים ש"משרד התקשורת מפרסם נתונים אמינים ובדוקים, ולא ניזון משמועות, רכילות או מחקרים עלומים ולא מבוססים. שר התקשורת עומד מאחורי המלצות הדרג המקצועי, ויפעל תמיד לטובתם ולרווחתם של אזרחי ישראל". על אילו מחקרי בטיחות לבריאות הציבור הנחשף לקרינה הסתמכתם לפני אישור פריסה זו?
ראש שירותי בריאות הציבור אמרה על סמך המחקר הכי חשוב שנערך עד כה ע"י ממשלת ארה"ב ש"אני באמת מרגישה שקרה משהו ביום שישי, אני חושבת שאנחנו נמצאים היום בהנחת עבודה שאכן הטלפונים הסלולריים יודעים לסרטן. אני חושבת שאנחנו צריכים עכשיו לשבת ולחשוב ולהחליט מה אנחנו עושים ברמת רגולציה, ברמה תקינה, ברמת בתי הספר".
https://www.youtube.com/watch…

מאז לא קרה דבר. מדוע אין שינוי ברמת התקינה עד היום על סמך מחקרים שאינם "עלומים" כדברי משרד התקשורת? מאז שנאמרו הדברים מקדמים יותר ויותר קרינה.
קטע מראיון של ד"ר מרטין בלאנק מוביל עצומת 200 מדענים נגד התקן התרמי של הקרינה, מתוך כנס אינטרנטי שהיה לאחרונה על הקרינה:
"יש לנו כעת אלמנטים בסביבה שאנחנו לא יכולים להרגיש. אין חוש שיכול לתפוס שדות אלקטרומגנטיים בסביבה והבעיה היא שהם מסוכנים. אם לוקחים את הסטרס שקורה לנו כאידיווידואל, זה גורם לנו לנשום יותר בכבדות, הלב פועם יותר מהר. גם לתאים יש סטרס עליהם. אדרנלין וקורטיזול מופרשים כשהגוף בסטרס. חלבוני הסטרס מיוצרים על ידי התאים כשהם נחשפים לשדות אלקטרומגנטיים. שדות אלקטרומגנטיים גורמים לדנ"א להשבר וזה קורה באנרגיה מאוד נמוכה. סוגי השינויים שנוצרים הם שינויים משמעותיים בכימיה של הגוף. אנשים אומרים שהאנרגיה של תדרי רדיו לא מספיקה כדי לגרום שינוי כימי כי היא לא יכולה לתלוש אלקטרון מאטום. זה נכון שאי אפשר לתלוש אלקטרון מאטום עם קרינת תדרי רדיו, אבל אתה יכול לייצר הרבה תגובות ביוכימיות ואנו יודעים שאתה יכול לגרום לשינויים בדנ"א ולשבור דנ"א ולגרום לחתיכות קטנות לצאת מהם כשאתה חושף אותם לשדות אלקטרומגנטיים. אמא אדמה אומרת שתאים חיים בגוף שלנו אומרים ששדות אלקטרומגנטיים הם בעלי פוטנציאל לפגוע. אלו שמתעקשים על הקריטריון התרמי, מייצרים תקנים שלא מגינים על אף אחד פרט לאינטרסים התאגידיים".
https://www.youtube.com/watch?v=IanVCzyZFq0

בתגובה לראיון הגיב הממונה על הקרינה במשרד להגנת הסביבה פרופ' סטיליאן גלברג (ב- 14 לאוקטובר 2014) "בוקר טוב, תודה. חשוב והוסבר היטב. בהשקת מרכז 'תנודע' שהוקם על ידי המשרד להגנת הסביבה ומשרד המדע, פרופ' רוני זגר הסביר את זה טוב אף יותר" והפנה למחקר שהוזכר לעיל של מכון ויצמן http://www.biochemj.org/content/405/3/559 .
המחקר ממכון ויצמן של רוני סגר מלמד על מנגנון של נזק, שעומד בניגוד לטענת הפיסיקאים כאילו הקרינה "לא מסוגלת" להזיק מפני שהיא בלתי מייננת. המחקר של מכון ויצמן הוכיח יצירת רדיקלים חופשיים כבר ברמה של 5 מיקרו-וואט לסמ"ר, הרבה יותר נמוכה מהתקן של המשרד להגנת הסביבה. בעוד שאתה כותב שהמשרד להגנת הסביבה אימץ ספי חשיפה מחמירים יותר מאשר אלו המומלצים על ידי ארגון הבריאות העולמי – ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, שהיא חוקרת קרינה בלתי מייננת, חידדה שהתקן התרמי הוא "שרירותי" ושאין לו משמעות בריאותית ולא צריך לייחס לו משמעות בריאותית. אז כיצד הוא מחמיר ומגן על הציבור לפי עקרון הזהירות המונעת?
https://www.youtube.com/watch…

הסף של המשרד להגנת הסביבה בישראל הוא תרמי ולכן הוא חסר משמעות בריאותית, והוא גזור מהתקן התרמי חסר המשמעות הבריאותית של ארגון הבריאות העולמי. לכן כשאתה מציג אותו כמחמיר – זה מטעה. התקן בישראל לא מתחשב בהשפעות הביולוגיות שנמצאו במחקרים במשך 40 השנים האחרונות, ביניהם המחקר של מכון ויצמן של רוני זגר וקולגות. לכן התקן בישראל אינו מחמיר ואינו מספק הגנה.

במאמר חדש "השפעות בריאותיות של טכנולוגיית הדור החמישי תחת מצבי חיים אמיתיים", שפורסם ב-
Toxicology Letters Volume 323, 1 May 2020, Pages 35-40

המחברים, רונלד קוסטוף מהמוסד לטכנולוגיה של ג'ורג'יה בבית הספר למדיניות ציבורית בארה"ב, פרופ' פול הרו מאוניברסיטת מקגיל בקנדה, מייקל אשנר ממחלקת פארמקולוגיה מולקולרית ממרכז אינשטיין לטוקסיקולוגיה, אריסטידס טסאטסאקיס ממעבדת טוקסיקולוגיה בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת כרתים, יוון ומחלקת טוקסיקולוגיה אנאליטית, כימיה פארמקולוגית מאוניברסיטת סצ'נוב, מוסקווה רוסיה – מצהירים שהדור החמישי יגביר את הצפיפות של מגדלים סלולריים, הקרינה יכולה לחדור הרבה יותר לעומק בבעל חיים קטן בהשוואה לאדם, בגלל הגודל הקטן של בעל החיים. החוקרים מצביעים על כך שרוב הניסויים במעבדה לא עוצבו כדי לזהות את ההשפעות החמורות יותר שמשקפות מצבי החיים האמיתיים. סקירות שהתפרסמו עד כה מראות שקרינת תדרי רדיו ברמה מתחת לתקן האמריקאי מביאות ל: קרצינוגניות (גידולי מוח\גליומה, סרטן שד, גידולים בעצב השמע, לוקמיה, גידולים בבלוטות הרוק), רעילות לגנים (נזק לדנ"א, פגיעה בתיקון הדנ"א, מבנה הכרומטין), מוטגניות, טרטוגניות, מחלות ניווניות של מערכת העצבים (אלצהיימר, ניוון שרירים), בעיות נוירו-התנהגותיות, אוטיזם, בעיות רבייה, תוצאות הריון, עודף רדיקלים חופשיים\מתח חימצוני, דלקת, התאבדות תאים, הפרעה למחסום הדם מוח, הפרעה לייצור מלטונין על ידי בלוטת האצטרובל, הפרעות שינה, כאב ראש, רגזנות, עייפות, קשיי ריכוז, דכאון, סחרחורת, טינטון באוזניים, תחושת שריפה בעור, הפרעות עיכול, רעד, הפרעות קצב לב, השפעות על מערכת החיסון, מערכת אנדוקרינית, ושריר השלד ו"מפרספקטיבה זו, קרינת תדרי רדיו היא גורם נרחב לתחלואה".
https://ehtrust.org/health-effects-of-5g-in-real-life-con…/…

באופן דומה במאמר של ד"ר רונלד פאואל, מדען פיסיקאי שפרש מהרווארד, וחקר את הנושא של השפעות ביולוגיות, מציין ש"אין דרך בטוחה ליישם את הדור החמישי בקהילות שלנו, יש רק דרכים רעות ודרכים גרועות יותר", במקום להתווכח על מי צריך לשלוט על הפריסה של דור 5 אנו צריכים להתמקד במניעת הפריסה מלכתחילה. אם דור 5 יחליף את הכבלים לטובת אינטרנט מהיר, יש סימני אזהרה שהאנושות תהיה בשוק בנקודת זמן מסוימת בעתיד. אנשים דיווחו על מאסות של תמותת דבורים ליד מגדלים של דור 5 בקליפורניה, ותושבי גייטסהד בבריטניה דיווחו על נדודי שינה, דימומים כרוניים מהאף ולידת מת לאחר התקנת מנורות רחובות שפולטות דור 5 ב- 2016.
https://www.technocracy.news/harvard-physicist-no-safe-way…/

לפי דו"ח מארה"ב שהיה לפני כן סודי, מדענים רוסיים לפני 1977 הראו שגלים מילימטריים, כמו אלו שמתכוונים להשתמש בדור החמישי, פוגעניים ומשפיעים על תפקודים גופניים מרובים. כבר אחרי 15 דקות חשיפה ליום במשך 60 יום, נראו השפעות פוגעניות על העור, על מערכת העצבים האוטונומית, על המערכת ההורמונאלית, מטאבוליזם ומערכת חיסון. הדו"ח מארה"ב (מסוכנות הממשלה JPRS Joint Publication Research Service), פורסם לראשונה ב- 2012 אבל נכתב ב- 1977.

לפי הדו"ח, בין ההשפעות המזיקות שנצפו בניסויים בבעלי חיים: פגיעה בעצבים בעור. נפגעה שכבת המיילין שמגינה על כל העצבים העיקריים בגוף. השפעה על רקמות בשריר הלב, כבד, כליות וטחול. ברקמות האלה הופיעו חלקיקים קטנים מתים ושינויים ברקמה. פגיעה במערכת החיסון. היכולת של מח העצם ליצור דם והרקמה הלימפטית נפגעו. תאי הדם האדומים ותאי הדם הלבנים, הלימפוציטים, ירדו בזמן שתאי הדם הלבנים אאוזינופילים ונויטרופילים עלו. במח העצם, תאי דם אדומים לא בוגרים עלו ותאי דם לבנים ירדו. היתה השפעה על הספקטרום של החלבון בדם. אלבומין ירד ומספר הגלובולינים ירד. חומצות אמינו חופשיות ירדו ב- 22%.
היתה השפעה על תפקוד מערכת העצבים המרכזית והאוטונומית. השפעה על מערכת ההורמונים. קורטיזון עלה. רמות חומצה אסקורבית (ויטמין סי) בקורטקס האדרנל היכן שמיוצר קורטיזון ירדה בכמה אחוזים. זה מצביע על כך שגלים מילימטריים משפיעים על המערכת של ההיפותלמוס, בלוטת יותרת המוח היכן שהורמונים שונים מיוצרים או מעוררים. בהיפותלמוס של המוח, אדרנלין עלה בזמן שנוראפינפרין ירד. בבלוטות האדרנל, כמות האדרנלין הוכפלה בזמן שנוראפינפרין ירד ב- 11%. בבלוטות האדרנל, אדרנלין עלה ב- 60% במשך 10 מים לאחר סוף החשיפה. השפעה על המטבוליזם. הקרינה עיכבה צריכת חמצן והמרת אנרגיה במיטוכונדריה של הכבד, כליות, לב ומוח של החולדות. הפוספורילציה של ATP ירדה ב- 64% בכבד ובכליות, מה שאומר שהמטבוליזם הושפע באיברים אלה. פחתו כמה אנזימים שמשתתפים בהמרת אנרגיה זו. עיכוב של כל התפקודים. ירידה ברמות אנרגיה גרמה לעיכוב של כל תפקודי הגוף.

הדו"ח מארה"ב גם מדווח שתוצאות ניסויים בבעלי חיים הושוו למחקרים על 97 אנשים, שהיו חשופים בזמן עבודתם לגלים מילימטריים ואשר אישרו את ההשפעה של גלי רדיו על המטבוליזם באורגניזם. במיוחד נצפו השפעות על מטאבוליזם והפרעות למערכת העצבים.

מסקנה: המחקר מצביע על פעילות ביולוגית גבוהה והשפעות מזיקות מחשיפה לגלים מילימטריים על האורגניזם. ההשפעה על תגובות ביולוגיות התגברה עם עלייה בזמן החשיפה והיתה תלויה במאפיינים אינדיווידואליים.
https://www.stralskyddsstiftelsen.se/…/cia-millimeter-waves…

מצורפת תמונה שתושב נתניה צילם בזמן אמת בזמן ההתקנה בתאריך 30.3.20

בברכת חג שמח
ד"ר איריס עצמון

עפר שלח – Ofer Shelah
מיקי חיימוביץ' – Miki Haimovich
אורית פרקש-הכהן Orit Farkash-Hacohen
Yair Lapid – יאיר לפיד
גבי אשכנזי – Gabi Ashkenazi
Karine Elharrar- קארין אלהרר
Tzipi Hotovely – ציפי חוטובלי
Tamar Zandberg תמר זנדברג
Nitzan Horowitz – ניצן הורוביץ
יועז הנדל Yoaz Hendel
חילי טרופר | Chili Tropper
משה (בוגי) יעלון – Moshe (Bogie) Ya'alon
מירב כהן – Meirav Cohen
עופר כסיף Ofer Cassif عوفر كسيف
מתן כהנא – Matan Kahana
Israel Eichler – ישראל אייכלר
איתן גינזבורג – Eitan Ginzburg
Mickey Levy – מיקי לוי
אורלי לוי-אבקסיס
איציק שמולי | Itzik Shmuli
פנינה תמנו- שטה
Yoav Kisch – יואב קיש

גדעון סער | Gideon Saar
עודד פורר – Oded Forer
אורלי פרומן – Orly Froman
Tali Ploskov – טלי פלוסקוב
Alex Kushnir – אלכס קושניר

עמיר פרץ Amir Peretz
קרן ברק – Keren Barak
מיכאל ביטון – Michael Biton
יעקב אשר – yakov asher
משה כחלון
משה פייגלין
אורנה ברביבאי – Orna Barbivay
מוטי ששון – Moti Sasson
רוב העיר בראשות אסף זמיר
עירית חיפה
עינת קליש רותם – ראש העיר חיפה
עיריית ירושלים
עיריית בית שמש
עיריית באר שבע
עיריית נשר
עיריית נהריה
עיריית נתניה
עיריית רמת גן
עיריית נצרת עילית
עיריית הרצליה
רז קינסטליך – ראש עיריית ראשון לציון